Elektronik ve Endüstriyel Kart Tamiri

Elektronik Cihaz ve Kart Onarımı Hakkında
Elektronik Cihaz ve Kart Onarımı için firmamızın kurduğu elektronik laboratuvarında, elektronik cihaz ve kart onarımı hizmetini uygun fiyatlarla ve itina ile yerine getirmektedir. Devre şemasına ihtiyaç duymadan ve elektronik karta voltaj uygulamadan, anti-statik ortam ve şartlarda, profesyonel olarak yapmaktadır.

Zeron Bilgisayar ve Bilişim Teknolojileri, eğitimli ve deneyimli teknik personeliyle, arızalı elektronik cihaz ve kartlar için arıza belirleme ve bakım & onarım konusunda işletmelerin yurtdışına olan bağımlılıklarını ortadan kaldırarak, bakım & onarım masraflarını ve üretimin durma süresini minimuma indirmektedir.

ELEKTRONİK CİHAZ VE KART ONARIMI AŞAĞIDAKİ İŞLEM SIRASINA GÖRE YAPILMAKTADIR.
1 - KART ÜZERİNDEKİ PROGRAMLI MALZEMELERİN KOPYALANMASI


Arızalı cihaz, işyerimizin servis bölümüne tamir için geldiğinde ilk önce kartlar üzerinde bulunan programlı (ROM, FlashROM, EPROM, EEPROM, MICROCONTROLLER, PAL, GAL vb.) entegreler üniversal entegre programlama cihazı ile okunur ve bilgisayara kaydedilir. Bu şekilde tamir sırasında oluşabilecek muhtemel veri kayıplarına karşı önceden tedbir alınmış olur.

  

2 - ARIZALI KARTTA BULUNAN TÜM KOMPONENETLERİN TEST EDİLMESİ


Arızalı kart üzerindeki tüm elektronik komponentler (direnç, kondansatör, diyot, transistör, tristör, triyak, mosfet, entegreler vb.) V/I komponent test cihazı ile devre üzerinde tek tek V/I (Akım/Gerilim) eğrilerinin takibi ile test edilir. Gerekirse arızalı olduğundan şüphe edilen komponent sağlam komponent ile karşılaştırılarak arızalı olup olmadığı kesin olarak tespit edilir. Ayrıca devre üzerinde sağlamlığına tam olarak tespit edilemeyen komponentler vakumlu sökme havyaları ile devreden sökülerek devre dışında test edilir.
Kart üzerinde bulunan TTL, CMOS, Driver ve Opto entegreler, entegre test cihazı ile sağlamlığı test edilir. Ayrıca bilgisayarımızda yüklü bulunan elektronik komponent kataloglarından entegrelerin iç yapısı incelenerek test işlemleri bu iç yapılara göre yapılır. Bu testler vasıtası ile arızalı komponentler tek tek tespit edilir.

 


3 - KOMPONENT TEMİNİ


Gerekli olan elektronik komponentler  stoklarımızdan, eğer stoklarda yoksa yurt dışındaki komponent sağlayıcılardan çok kısa zamanda temin edilir.

 


4 - KOMPONENTLERİN SÖKÜLMESİ VE LEHİMLENMESİ


Elektronik kart üzerinden sökülecek klasik DIP komponentler gelişmiş ısı ayarlı ve vakumlu sökme havyaları ile, SMD yüzey montajlı komponentler ise ısı ayarlı sıcak hava üflemeli sökme setleri ile, Elektronik karta zarar vermeden, özenle yerlerinden sökülür. Lehimlenecek komponentlerde yine ısı ayarlı havyalar ile özenle yerlerine lehimlenir. Labaratuvarımızda bulunan tüm havya setleri (ESD SAFE) Anti statik elektriğe karşı topraklanmıştır.